Odrůdy česneku vysazené na podzim 2017- pro sklizeň červenec 2018.

Aktuálně lze už objednat jen tyto odrůdy: Vekan, Bjetin, Lan, Havran.
Rusák a Dukát je již v rámci objednávek vyčerpán.- už nelze objednat. 

DUKÁT / 5-7stroužků/ Bílý paličák, velké stroužky (o hmotnosti 75 - 90 gramů), skladovatelnost má výbornou - vydrží do května. V chuti velmi ostrý. Odrůda byla registrována v ČR roku 1995 a byla vyšlechtěna z původního tzv. Ruského paličáku. Důvodem bylo dostat česnekovou partii s vyšším množstvím stroužků v cibuli.  Autorem odrůdy je firma Moravosed.

BĚLSKÝ RUSÁK  /4-7stroužků/ Naše krajová odrůda ozimého širokolistého paličáku, kterou pěstujeme přes 20 let. Adaptovala se na místní podmínky, které jí vyhovují. Léty osvědčený česnek, bez viróz. Velmi velké stroužky. Tvoří silné, vysoké až 1m, sytě tmavozelené rostliny. Cibule je kulovitá, s bílou suknicí a barva velmi velikých stroužků je s nádechem do hnědo-růžova. Hmotnost cibule velmi vysoká někdy přes 100 gr. V chuti je mimořádně ostrý - jen pro silné povahy.  Zabijačkový. Může vyvolat žlučníkový záchvat! Skladovatelnost v dobrých podmínkách až do nové sklizně.

BJETIN / 8 stroužků/ Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou ploše kulovité, barva vnějších suknic je smetanová, mírně nafialovělá, stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané. Rostlina je vysoká, listy dlouhé, vzpřímené, sytě zelené. Dobře skladovatelná odrůda. Nejranější odrůda paličáku- velmi vhodná pro sklizeň na zeleno. Po dosušení má pevný stonek – vhodná na kytky se stonkem. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Nevadí osobám s nemocným žlučníkem, to máme v rodině vyzkoušeno. Autorem odrůdy Ing.Kozák.

HAVRAN /5-6 stroužků/ Ozimý širokolistý paličák. Cibule velké, kulovité, základní barva obalových suknic výrazná, fialová, uspořádání stroužků v cibuli pravidelné, velikost stroužků velká. Listy vzpřímené, velké. Výnosná odrůda, hmotnost velká, skladovatelnost je vysoká. Po dosušení nemá pevný stonek a nechá se z něho tedy dobře naplétat selský cop, který v dobrých podmínkách vydrží až do nové sklizně. Chuť ušlechtilá, velmi ostrá. Autorem české odrůdy je Ing.Kozák.

 TANTAL   /6-8 stroužků/ Ozimý širokolistý paličák. Barva suknic je s fialovým žíháním. Má  (6 – 8) stroužků hnědého zbarvení, mimořádná skladovatelnost až (200 dní),  Je ostrý s pronikavou vůní a dobře se odlučuje od slupky.Tantal vyšlechtila firma Tagro Červený Dvůr.

NEBUDE

Novošlechtění LAN  / 5-7 stroužků/ Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, jemně fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu, Listy jsou vzpřímené, sytě tmavozelené, rostlina je mohutná, vysoká. Velmi výnosná odrůda. Dorůstá do velké velikosti. Chuť příjemná,velmi ostrá, ušlechtilá. Autorem české odrůdy je Ing.Kozák.

Záhorský II / 8-15 stroužků/ Ozimý širokolistý nepaličák, Cibule střední až velké, ploše kulovité, základní barva obalových suknic šedobílá. Stroužky v cibuli uspořádány nepravidelně, středně velké, listy vzpřímené, krátké až střední. Hmotnost cibule je střední až vysoká, skladovatelnost je vysoká. Poloraná odrůda – sklizeň do 10. července. Chuť velmi příjemná, ostrá, ušlechtilá. Vhodný k naplétání copů, které vydrží až do nové sklizně. Autorem české odrůdy je Ing.Kozák.

V udržovacím pěstování máme ještě partie odrůd: Džambul, Japo, Lukan, VEKAN

 

 

Anketa

Jaká odrůda Vám nejvíce chutná?

Bělský Rusák (591)
46%

Havran (129)
10%

Dukát (223)
17%

Bjetin (90)
7%

Tantal (25)
2%

Lan (38)
3%

Záhorácký (38)
3%

jiná (161)
12%

Celkový počet hlasů: 1295

Anketa

Mám raději paličák - či nepaličák?

Paličák (1 913)
83%

Nepaličák (384)
17%

Celkový počet hlasů: 2297


www.ceskydomacicesnek.cz