Prohlášení pana Ing.Kozáka k naší produkci

13.10.2013 23:05

S ohledem na nespokojenost zákazníka pana Procházky s naším česnekem, kterou ventiluje přes stránky pana Ing.Kozáka, /aby nás pošpinil /, si dovoluji publikovat reakci Ing.Kozáka. Celou diskusi můžete shlédnout na jejich stránkách.

 

Ing. Jan Kozák: Hradecký - Mihulková aneb nemám čas na blbosti 12.10.13 20:56

Pěstitele česneku Jana Hradeckého a paní Mihulkovou osobně znám a vážím si jejich práce. Věnovali českému česneku hodně lásky (to uvádím na prvním místě), úsilí, času i finančních prostředků. Jejich přístup k celé česnekové problematice je určitě příkladný. Nebylo náhodou, že také získali regionální ocenění. Jsou poctiví nejen k zákazníkům, ale i nám platí licenční poplatky, které nám ze zákona náleží. Kdyby byli všichni producenti a hlavně prodejci stejně poctiví, nebyly by na českém trhu žádné problémy s odbytem tuzemské produkce česneku. Slušnost jejich postupu správně vyjádřil i můj syn pod příspěvkem pana Procházky níže.

Je faktem, že jsem příspěvek, který vyvolal nečekanou diskusi, přečetl jen letmo a podle toho jsem také reagoval. V současné době, kdy je prodáván veliký španělský česnek za český, si spotřebitelé myslí, že pokud nemá průměr aspoň 7 cm, tak je neupotřebitelný. Jenže chuť španělských a českých česneků se nedá vůbec porovnávat. Nechci tvrdit, že španělské česneky jsou nechutné. Jsou prostě chuťově jiné, patří také k jiné kuchyni. Ke španělské. Zrovna tak patří francouzské česneky k francouzské kuchyni, ne k české. Chceme-li si na česneku pochutnat, pak budeme jíst české odrůdy česneku, třebaže jen výjimečně přesáhnou průměr cibulí 6 cm.

A včil k tomu Džambulu. My Džambul nemáme asi dva roky v nabídce. Je to chybou, kterou jsme si způsobili v udržovacím šlechtění této odrůdy. Protože se jednalo o odrůdu "bezvirózní", dochází u ní k postupné reinfekci a tím výraznému snížení výnosu. Proto u ní nečekejte cibule o minimální váze 80 gramů, jak to bylo na jejím počátku, ale berte zavděk cibulemi polovičními i podstatně menšími. Z tohoto důvodu Vám radím, pane Procházko, abyste ho nesázeli, budete zklamáni. U nás si můžete koupit sadbu odrůd, s nimiž můžete příští rok objíždět výstavy.

Abych napsal tento příspěvek, potřeboval jsem víc než hodinu času, přitom jsem také změřil krabičku, jejímž obsahem je svinstvo, kterému jsme z nouze nuceni říkat sirky (nebo zápalky). Česnek z produkce Hradecký - Mihulková se tímto výrazem určitě označit nedá.

 

TOPlist

www.ceskydomacicesnek.cz