Pravidelná konzumace česneku má pozitivní vliv na zdraví.....

10.02.2011 21:57

 

Český česnek: Elixír zdraví

Česnek obsahuje látky důležité pro lidské zdraví a již po staletí je používán jako lék. Avšak není česnek jako česnek. Česká produkce vázne a do supermarketů se tlačí česnek z dovozu, který není tak kvalitní jako ten český. Kde hledat český česnek a jaké nemoci s ním léčit?

 26. 03. 2010 | Martina Tůmová

Ve zkratce:

Pravidelná konzumace česneku má pozitivní vliv na zdraví. Česnek pomáhá nejen při běžném nachlazení, ale dokonce prý může sloužit jako prevence rakoviny. Avšak není česnek jako česnek. Kvalitní český česnek se vytratil z pultů supermarketů a nahradil ho levný nekvalitní z dovozu. Proč?

Česnek je tradiční součástí české kuchyně a jsou jídla, která bez této ingredience prostě neuvaříte. Česnek obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. To dobře věděly už naše babičky, které česnekem léčily nejednu nemoc. V čínské medicíně se česnek užívá už 3 000 let. Tato rostlina totiž obsahuje Alicin – silné přírodní antibiotikum, které lidskému tělu pomáhá bojovat s viry a bakteriemi.

„Kam zmizel český česnek? Nahradil ho nekvalitní čínský dovoz.“

Pokud chcete česnek použít jako lék, je nejlepší požívat ho neupravený ve větším množství (alespoň třikrát denně po jednom až dvou stroužcích). Zápach přebijete například žvýkáním zrnek kávy nebo listů máty. Česnek můžete podávat také v mléce (5–10 g strouhaného česneku na půl litru mléka).

Česnek má léčivé účinky

Česnek podporuje pocení, pročišťuje dýchací cesty, podporuje odkašlávání a odstraňuje střevní parazity. Krom toho stimuluje krevní oběh a například pomáhá léčit křečové žíly a zabraňuje jejich vzniku. Lékařské studie také prokázaly, že pravidelná konzumace česneku může být dobrou prevencí před rakovinou žaludku, střev a prostaty.

Česnek se používá v tradiční čínské medicíně už 3 000 let
Česnek se používá v tradiční čínské medicíně už 3 000 let

Stroužky česneku nemusíte užívat pouze vnitřně, ale hodí se i pro vnější užití – na opary, bradavice a plísně. Česnek se musí rozmačkat, přiložit na ránu, zavázat a nechat několik hodin působit. Avšak pozor, rozmačkaný česnek je velmi silný a může působit agresivně, proto to s ním nepřehánějte. Zvýšená konzumace česneku také není doporučována těhotným a kojícím ženám a malým dětem.

 

Česnek jako lék

  • Pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení
  • Pomáhá při chronickém onemocnění dýchacích cest a dutin
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • Pomáhá při arterioskleróze
  • Chrání před trombózou
  • Snižuje vysoký krevní tlak
  • Léčí křečové žíly
  • Pomáhá při žaludečních a střevních obtížích
  • Údajně je účinný i jako prevence rakoviny
  • Při vnějším užití léčí opary, plísně a bradavice

 

Český česnek? K nenalezení!

Léčivé účinky česneku ovlivňuje i jeho kvalita. Také si poslední dobou všímáte, že jakost česneku na pultech supermarketů nápadně poklesla? Na první pohled vypadá zcela normálně, ale uvnitř je velmi často shnilý nebo vysušený? A pokud již máte štěstí a česnek je v pořádku, chybí mu ta správná, štiplavá chuť? Tak vězte, že to není pravý český česnek, ale právě jste si koupili plodinu dovezenou ze zahraničí.

Proč tomu tak je? Produkce českého česneku klesá. V roce 2001 se česnek pěstoval zhruba na 1 000 ha, minulý rok to bylo pouze na 300 ha. Pěstitelé českého česneku totiž nejsou schopni konkurovat levnému česneku dováženému z Číny, která je největším producentem a vývozcem této plodiny.

Český česnek v supermarketech nenajdete, nahradil ho dovoz z Číny
Český česnek v supermarketech nenajdete, nahradil ho dovoz z Číny

Každý rok se do České republiky dovezou 4 000 tun česneku – nejčastěji z Číny, Nizozemí a Španělska. Jeho kvalita je však výrazně (až pětkrát) nižší. Česnek se totiž z Číny do českých obchodů dostane asi až po roce od sklizně a je tedy nutné ho silně chemicky ošetřit, aby „přežil“ přechod z jednoho klimatického podnebí do druhého.

 Je vůbec možné sehnat český česnek?

Český česnek seženete, ale ne v supermarketech! Za pravým českým česnekem se budete muset vydat buď do malých prodejen s ovocem a zeleninou, nebo přímo za farmářem. Pokud tápete, kam za česnekem vyrazit, projděte si internetová fóra, která se právě tímto problémem zabývají. Jistě tam najdete mnoho užitečných tipů, kde kvalitní český česnek zakoupit. Pokud chcete kontaktovat přímo pěstitele česneku, podívejte se například na naše stránky. Nadějí je, že se pěstování česneku začíná v České republice opět rozšiřovat mezi drobnými pěstiteli. Můžeme tedy doufat, že se někdy v budoucnu dočkáme vyšší produkce českého česneku.

TOPlist

www.ceskydomacicesnek.cz