pěstováním česneku se zabývají jen nadšenci, lépe řečeno ekonomičtí sebevrazi

11.01.2011 22:50

admin AK, 27. březen 2010
Česnek a vepřové

 

Tato dvě slova mohou asociovat mnoho myšlenek. Tak třeba u mne je to vzpomínka na dětství, kdy jsme se pravidelně každoročně těšili na domácí zabijačku u našich babiček. A k domácí zabíjačce česnek nesporně patří. Celý domek byl vždy provoněn majoránkou, pepřem, vařeným masem a samozřejmě česnekem. Dětství je dávno pryč, příjemné vzpomínky však zůstávají.

A proč jsem si vzpomněl v tuto dobu právě na česnek a vepřové? Pokusím se to vysvětlit.

Zemědělci v České republice česnek vždy pěstovali. A pěstovali jej dobře. Česnek měl vynikající kvalitu. Na trhu ho bylo dostatečné množství a i cena byla z pohledu zákazníka přijatelná. Tato idyla, jako vždy, netrvala dlouho. Podnikaví obchodníci našli levnou náhražku z dovozu. Co na tom, že dovozový česnek je výrazně horší kvality, že ho musí hospodyně spotřebovávat daleko více. Cena je zajímavá, a to rozhoduje. Najednou o český česnek není zájem, výměra neustále klesá a pěstováním česneku se zabývají jen nadšenci, lépe řečeno ekonomičtí sebevrazi. A protože sebevrahů neustále ubývá, mizí z pultů našich obchodů i český česnek.


Dovozy bez problému zásobují náš maloobchodní trh česnekem. Nic však netrvá věčně. Když importéři zjistili, že svými dumpingovými dovozy českou konkurenci dostatečně zdecimovali, bez zbytečných odkladů začínají zvedat cenu. Přece ztráty je třeba něčím nahradit. A protože česká konkurence chybí, jde to dobře. To je ta neviditelná ruka trhu. Ale co s tím má společného vepřové maso? Úplně všechno, scénář je identický, jen ty ztráty budou výrazně větší.


Výroba vepřového masa u nás neustále klesá. V letošním roce budeme muset dovézt více než padesát procent naší spotřeby. Ani ti nejlepší chovatelé totiž neumí vyrobit vepřové za 25 Kč. Jak je ale možné, že nejsme schopni konkurovat chovatelům ze staré patnáctky. Těch důvodů je řada, některé jsou objektivní, jiné subjektivní. Určitě máme rezervy v naturálních ukazatelích, natalita, přírůstky, konverze, úhyny a podobně mnohdy nejsou ani průměrné. To se však dá zlepšit a určitě se zlepší. Co náš chovatel není schopen ovlivnit, to je výše všech dotací na hektar obhospodařované půdy. Jestliže naše západní konkurence dostává jednou tolik, s tím se nedá bojovat.


Proč vůbec píši tyto řádky? Měla by to být informace zejména pro nezemědělskou veřejnost, českého spotřebitele. Cena vepřového masa na pultech půjde nahoru. Kdy to bude a o kolik to bude, nedokážu říci. Vím jen, že to určitě bude, podobně jako u česneku. Rozdíl tu však přece jen bude, a to zásadní. Česnek je zelenina a člověk ho spotřebovává relativně málo. Vepřové je maso, to je jiná dimenze.


Jindřich Šnejdrla
viceprezident AK ČR


 

TOPlist

www.ceskydomacicesnek.cz